Алумни клуб Бродари

Алумни клуб Бродари, као секција Алумни фондације Машинског факултета, представљен је кроз Друштво бродограђевних инжењера и техничара (ДБИТ). ДБИТ воде чланови Катедре за бродоградњу Машинског факултета. Друштво је основано 1969. године и сваке године организује неколико вишесатних састанака, предавања и дружења угледних алумниста факултета који сада раде у Србији и широм света. Од оснивања, организовано је око 200 стручних предавања, презентација, разговора и округлих столова на широк спектар тема из области бродоградње (листу свих архивираних наслова предавања и излагача могуће је видети на сајту: brodogradnja.org/dbit). Прегледом предавача и наслова, може се закључити да је целокупна домаћа бродоградња проткана кроз ово друштво, са неретким гостовањима иностраних професора, истраживача и представника пројектних бироа, компанија, класификационих друштава и бродоградилишта. Овакви састанци, осим за размену знања и искустава, служе и као база за умрежавање инжењера свих генерација, па с поносом истичемо да од преко 270 чланова удружења, који живе и раде како у Србији тако и у иностранству, нема ниједног незапосленог инжењера, а да скоро сви раде у области бродоградње, примењујући оно што су учили на факултету.

На Машинском факултету у Београду, од оснивања Катедре за бродоградњу 1948. године, ишколовано је преко 530 инжењера бродоградње. Некада, велики број како речних тако и морских пловила су пројектовани и грађени у домаћим бродоградилиштима, за домаће и инострано тржиште. И у данашње време наши инжењери раде на разноврсним пројектима. Бродоградилиштима у земљи су у фокусу бродови намењени за слив Дунава, махом за инострано тржиште. Пројектни бирои разрађују различите делове пројекта за широк спектар морских бродова, а мала бродоградилишта заслужна за јахте и чамце награђивана су престижним наградама. Бивши студенати раде на високим инжењерским и руководећим позицијама у најзначајнијим иностраним бродарским класификационим друштвима, универзитетима, водећим институтима за бродску хидродинамику, пројектним бироима и бродоградилиштима, и у земљи и у иностранству. Kатедра већ 76 година школује инжењере бродоградње, и једина је високошколска и научна институција у Србији на којој се изучава бродоградња.

Струка бродоградитеља је већ дужи период дефицитарна и у Србији и у свету. Бродограђевинци се баве великим и комплексним објектима, које су уз то врло специфични, те је индустрија неизбежно мултидисциплинарна. С обзиром да је бродоградња стара и класична струка, током студија се тежи добром компромису између неговања традиције (осећаја за брод и његову форму) и примене најсавременијих инжењерских метода и рачунарских програма. Инжењери ове струке баве се оснивањем бродских линија, проблемима стабилитета, отпора, пропулзије, конструкције, чврстоће, управљивости, градњом, екслоатацијом, ремонтом и многим другим областима, а радећи на савременим пројектима и користећи нове технологије, кроз Друштво бродограђевних инжењера и техничара и Алумни фондацију Машинског факултета, усвојена знања и искуства преносе на целокупну бродограђевну заједницу.

Историјат

  • 1948

    основана Катедра за бродоградњу

  • 2005

    Катедра за бродоградњу постаје носилац модула за бродоградњу

Координатори